iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Mężczyźni są zorientowani na zadania a kobiety na relacje. To słynny stereotyp płci, ale coś jest jednak z nim na rzeczy. Kiedy to można stwierdzić? Chociażby wtedy kiedy pojawi się potrzeba komunikacji.

Panom wystarcza mail określający temat, jego szczegóły i potrzebne parametry. Paniom zdecydowanie bardziej potrzeba kontaktu face to face. W takiej formule czują się pewniej a przekaz odbierają wiarygodniej.

Co jednak ciekawe u obu płci zachodzi w pewnych sytuacjach podobna tendencja. W jej efekcie - jeśli z drugą osobą pozostajemy w bliskich, intensywnych, zaangażowanych stosunkach wówczas, bez względu na płeć sporo rzeczy, wiadomości, opinii, emocji możemy przekazywać za pomocą maila czy telefonu. Jeśli jednak nasza znajomość jest świeża, letnia, płytka, nowa - wówczas z korzyścią dla wzajemnej relacji właściwszym będzie kontakt bezpośredni.

Inaczej sprawa wygląda pod względem charakteru łączącej Was relacji. Jeśli jest ona kooperacyjna, sprowadza się do współpracy wówczas efektywniejsza będzie komunikacja face to face. Natomiast jeśli Wasze stosunki mają charakter czysto informacyjny bądź współzawodniczący - lepszy będzie kontakt via mail, telefon, sms.

Natrafiłem ostatnio, w jednym z amerykańskich czasopism psychologicznych na wzmiankę o tym, że w efekcie badań okazało się, iż najbardziej i najczęściej kłamiemy w mailach. Nasza poczta elektroniczna pełna jest fantazji i zmyśleń. Ponoć aż 56% naszych maili zawiera w sobie mniejszy lub większy - ale jednak - element świadomego kłamstwa. Może właśnie dlatego panie tak sceptycznie podchodzą do korespondencji mailowej?

Co ciekawe, nie jest tak, iż najmniej kłamiemy w kontakcie bezpośrednim. Tutaj bowiem też jest powód do wstydu. Aż 42% naszych rozmów prowadzonych face2face, bezpośrednio - niesie w sobie co najmniej ziarenko nieprawdy.

Kłamiemy najrzadziej i najmniej podczas - uwaga - rozmów telefonicznych. Tylko one, w zasadzie - mogą uchodzić za stosunkowo rzetelne i prawdziwe. Wciskanie kitu podczas rozmowy przez telefon zdarza się nam bowiem jedynie w 11% przypadków. Cała reszta jest czystą prawdą, przynajmniej statystycznie :)

Czy tak jest w istocie? Pewnie to indywidualna sprawa i kwestia kontekstu. Tym nie mniej warto wiedzieć aby zapewnień o miłości czy potwierdzenia zawarcia kluczowej umowy nie przyjmować tylko mailem. Czasami warto się spotkać aby porozmawiać twarzą w twarz, a jak się okazuje najlepiej jest zadzwonić i zapytać przez telefon - jak się ważne sprawy mają.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-05-19 18:28
Ogólne Komentarze (2)

Komentarze

2012-08-25 01:44:21 | 91.216.28.* | Kally
Re: Czy Twoje maile też są pełne kłamstw? [0]
I like the idea of this essay writing service! thank you for sharing the idea
of it skomentuj
2012-08-25 01:44:34 | 91.216.28.* | Kally
Re: Czy Twoje maile też są pełne kłamstw? [0]
[url=http://customwriting.org.uk/]essay writing[/url] skomentuj