iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Uzależnienie od Facebooka zbiera coraz większe żniwo. Co ciekawe, wcale nie dotyka najmłodszych internautów ale osoby po 30. roku życia. I co ważne, na popadnięcie w ten nowy nałóg bardziej podatne są kobiety. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią wykształcone trzydziestokilkuletnie singielki, o wyższym od średniej statusie materialnym, mieszkające w dużych miastach. Do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego University of Bergen.

Do nałogu predestynują określone cechy psychiczne – przede wszystkim ekstrawersja. Wielu „uzależnionych od Facebooka” to ekstrawertycy, czyli osoby otwarte i potrzebujące wielu bodźców oraz kontaktów międzyludzkich. 

Cecilie Schou Andreassen z Uniwersytetu w Bergen zauważyła, że uzależnienie od internetu i uzależnienie od serwisów społecznościowych nie jest tym samym zjawiskiem. Norweska badaczka wraz ze swoim zespołem stworzyła skalę uzależnienia od Facebooka.

Przy jej tworzeniu wzięto pod uwagę sześć typowych symptomów, charakterystycznych dla różnego rodzaju uzależnień: fascynację bodźcem, zmiany nastroju pod wpływem bodźca, wzrost tolerancji, objawy odstawienia, konflikt i powrót do uzależnienia. 

Jak sprawdzić, czy jesteśmy uzależnieni od Facebooka? Odpowiedzcie na poniższe pytania:

  • Czy dużo czasu myślisz o Facebooku i planujesz skorzystanie z niego?
  • Czy czujesz rosnącą potrzebę korzystania z Facebooka?
  • Czy korzystasz z Facebooka, aby zapomnieć o problemach osobistych?
  • Czy próbowałeś mniej korzystać z Facebooka, jednak ci się to nie udało?
  • Czy stajesz się niespokojny lub zmartwiony, gdy nie możesz skorzystać z Facebooka?
  • Czy Facebook miał negatywny wpływ na twoją pracę/naukę?

Na każde z pytań można wybrać jedną z odpowiedzi: 1 - bardzo rzadko, 2 – rzadko, 3 – czasem, 4 – często, 5 – bardzo często. Gdy uzyskana suma punktów wynosi co najmniej 24, można śmiało mówić o uzależnieniu. Czas poszukać grupy wsparcia – tylko nie na Facebooku!


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-07-09 08:55
Ogólne Komentarze (0)

Komentarze